לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות
ולתיאום פגישה
הזן פרטים ונחזור בהקדם

[dynamictext* your-subject "CF7_get_post_var key='title'"]


תאונות דרכים – מאמרים

תאונות דרכים – מאמרים

זכויות נפגעי עבודה

זכויות נפגעי עבודה הוא מונח שמתאר את כל הזכויות הסוציאליות והפיצויים הכספיים שמגיעים לאדם אשר נפגע במסגרת העבודה. הפיצויים שניתן לקבל מתחילים מדמי פגיעה, דרך קצבה או מענק, טיפולים רפואיים בחינם ושיקום מקצועי. מי נחשב נפגע בעבודה? איך מקבלים קצבה? כל התשובות בפנים:

נפגעי עבודה

המונח נפגעי עבודה כולל בתוכו שני פרמטרים. הפרופיל הביטוחי של הנפגע, וכן סוג הפגיעה, כלומר: מי מבוטח בביטוח נפגעי עבודה ווסוג האירוע יזכה אותו בתגמולים מביטוח לאומי.

מבוטח בביטוח נפגעי עבודה הוא אחד מהבאים:

  • עובד שכיר
  • עובד עצמאי שנרשם ככזה בביטוח לאומי
  • אדם שהפגיעה התרחשה בזמן תחת הכשרה או שיקום מקצועי
  • אסירים ועצירים שעובדים בעבודה שונה מהמסגרת הרגילה שלהם.

פגיעה בעבודה

פגיעה בעבודה היא מושג רחב הכולל בתוכו תאונות עבודה, מחלות מקצוע ומיקרוטראומה. ככלל, כדי שתאונה תיחשב כפגיעה מעבודה היא צריכה להתרחש במסגרת העבודה (בזמן ובמקום) ושיהיה להה קשר סיבתי לעבודה, כלומר שהעבודה ותנאיה הן אלה שגרמו לפציעה להתרחש.

באם נפגע עומד בתנאים אלה, הוא יכול להגיש תביעה לדמי פגיעה.

דמי פגיעה

דמי פגיעה מהווה תחליף הכנסה בתקופת אי הכושר של הנפגע לאחר התאונה.

מעשית, דמי הפגיעה הם תשלום שמוענק לנפגע שאיבד באופן זמני או קבוע את היכולת לעבוד ולהשתכר, והם משולמים עד מקסימום שלושה חודשים (91 ימים) מיום למחרת הפציעה.

דמי הפגיעה נקבעים בהתבסס על משכורותו של הנפגע לפני הפגיעה עד למקסימום הקבוע בחוק. את התביעה יש להגיש  באמצעות טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה לביטוח לאומי על פגיעה בעבודה. אל טופס זה תצטרכו לצרף "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה" שתוכלו לקבל מרופא המשפחה שלכם. בטופס תצטרכו להחתים את המעסיק שלכם, במקרה ואתם שכירים, ולצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים ופרטים אישיים. את התביעה יש להגיש תוך 12 חודשים מיום הפגיעה.

לאחר שפקידי הביטוח יכירו באירוע כתאונת עבודה, תוכלו להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות ככל שהמצב הרפואי מצדיק זאת.

קצבת נכות מעבודה או מענק

את התביעה ניתן להגיש באינטרנט או בסניפי הביטוח הלאומי באמצעות טופס תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה (בל/200).

בטופס יש למלא את הפרטים האישיים שלכם, לתאר את פרטי התאונה ואת הנזקים והמגבלות שנגרמו לכם בעקבותיה, לצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים ואת פרטי חשבון הבנק שלכם.

לאחר הגשת הטופס תזומנו לוועדה רפואית – בה ייקבעו לכם אחוזי נכות. בוועדה הרפואית תרואיינו ותעברו בדיקה רפואית, שלאחריה יחליטו חברי הועדה מה היא דרגת נכותכם אם בכלל, ובהתאם לכך ייתכן ותיהיו זכאים לקבל קצבה חודשית קבועה או מענק חד פעמי . (חשוב לקרוא על 4 טיפים שיכינו אתכם לוועדה רפואית גורלית)

טיפול רפואי חינם

נפגע מעבודה זכאי לקבלת טיפול רפואי חינם כל עוד הוא זקוק לו, על מנת לטפל בפגיעה שנוצרה עקב העבודה. כדי לבצע זאת עליכם להגיש לקופת החולים שלכם טופס מתאים: טופס הפנייה מהמעסיק לקבלת טיפול רפואי (בל/ 250) וטופס בקשה לקבלת טיפול רפואי (בל/ 283) במידה והנפגע עצמאי. 

שיקום מקצועי

לפעמים פגיעה יכולה לגרום לעובד לאבד את היכולת להשתכר ולעבוד בעבודה בה עבד לפני הפגיעה, או לעבוד בעבודה אחרת המתאימה להשכלתו ולכישוריו. לכן מציע הביטוח הלאומי שיקום מקצועי – קורסים ותכניות לימוד על מנת לאפשר לנפגע לרכוש מקצוע חדש באמצעותו הוא יוכל לחזור למעגל העבודה.

לקביעת שיחת ייעוץ חינם התקשרו לעו"ד תאונות עבודה שרית יצחק גרטנר: 08-8679088

 

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות
ולתיאום פגישה
הזן פרטים ונחזור בהקדם

[dynamictext* your-subject "CF7_get_post_var key='title'"]


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *