לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות
ולתיאום פגישה
הזן פרטים ונחזור בהקדם

[dynamictext* your-subject "CF7_get_post_var key='title'"]


תאונות דרכים – מאמרים

תאונות דרכים – מאמרים

זכויות עובד בתאונת עבודה

עברתם תאונה בדרך לעבודה? נפצעתם במהלך העבודה? מי זכאי לדמי פגיעה? ומה זה קצבת נכות? כל המידע על הזכויות שלכם כאן למטה. 

דמי פגיעה, קצבת נכות, טיפול רפואי בחינם: במידה ונפצעתם בעבודה יש מספר זכויות סוציאליות, אשר אתם זכאים לקבל דרך ביטוח לאומי.

תאונת עבודה

ע"פ החוק, תאונת עבודה היא תאונה שקרתה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו של אדם אצל מעבידו או מטעמו. אם מדובר בעצמאי, תאונת עבודה תיחשב ככזו אם היא התרחשה תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו.

כדי שהתאונה תוכר כתאונת עבודה צריך שיתקיים קשר סיבתי בין העבודה לתאונה- כלומר: בגלל פעולה שבוצעה במסגרת העבודה. בין אלה כלולים תאונה שמרחשת בזמן ובמקום העבודה, וכן תאונות בדרך לעבודה או בחזור ממנה.

גם מקרים בהם התאונה אירעה בעת שהעובד עשה למען הצלה או מניעת פגיעה של נפש או רכוש בזמן העבודה נחשבים כתאונות עבודה.


כתבה חשובה על ביטוח לאומי תאונת עבודה


כמו כן, גם מחלות מקצוע ומיקרוטראומה נחשבות כפגיעות מעבודה שניתן לקבל עליהן פיצויים.
בעוד שמחלות מקצוע הם מחלות שהחוק מגדיר ומפרט במדויק את הסוג שלהם ואת צורת העבודה בהם הם נוצרו, כמו סרטן ריאות לעובדים שנחשפו לאסבסט, מיקרוטראומה היא הלכה משפטית שאינה מעוגנת בחוק, ומתייחסת לנזק גוף שנגרם כתוצאה מביצוע פעולות חוזרות ונשנות, אשר מפעילות אזור ספציפי בגוף.

כדי לקבל פיצויים וגמלות נכות מעבודה, על הביטוח הלאומי לקבוע כי אכן הפגיעה שלכם קשורה לעבודה, ורק לאחר מכן תוכלו לקבל את זכויותיכם.

זכויות עובד בתאונת עבודה – מה צריך לעשות ישר אחרי התאונה?

בכל מקרה בו נפגע עובד בעבודה, כדאי לדווח לביטוח לאומי ותדעו מהם הזכויות עובד בתאונת עבודה .

המעסיק יהיה חייב לשלם לעובד על היום בו הוא נפגע גם במידה והפגיעה קרתה בדרך לעבודה, ובמידה וכתוצאה מתאונת העבודה העובד נעדר מהעבודה למשך יותר משלושה ימים או נפטר, על המעסיק לדווח למפקח האזורי.

קבלת טיפול רפואי בחינם

במקרה של עובד שכיר, על מנת לקבל טיפול רפואי, עליו לקבל מהמעסיק טופס 250 – טופס בקשה למתן טיפול רפואי לנפגע בעבודה, איתו הוא נדרש לפנות לקופת חולים.

במקרה של עצמאי, הוא ימלא בעצמו טופס 238 ויגיש אותו לקופת החולים בה הוא חבר על מנת להמשיך לקבל טיפול רפואי.

דמי פגיעה

דמי פגיעה הם תשלומים שמשלם הביטוח הלאומי לעובד שנפגע בעבודה במהלך תקופת השיקום הראשונית לאחר הפגיעה – עד שלושה חודשים מלמחרת יום התאונה. הגשת התביעה לקבלת דמי פגיעה היא גם ההודעה לביטוח לאומי על התרחשות התאונה.

התביעה מתבצעת על ידי הגשה של טופס בל 211 - תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה. לתביעה יש לצרף עדויות, מסמכים רפואיים ולהחתים את המעסיק.

מתן דמי פגיעה כמוה כהכרה בנפגע כנפגע מתאונת עבודה.

גמלת נכות

לאחר קבלת דמי פגיעה, יכול העובד להגיש תביעה לקביעת דרגת גמלת נכות ולקבלת קצבה. את התביעה יש להגיש תוך שנה מההכרה בעובד כנכה מעבודה, וניתן להגיש אותה דרך האינטרנט או דרך סניף ביטוח לאומי.

לתביעה יש לצרף מסמכים רפואיים, עדויות והשתלשלות פרטי התאונה, כולל פרטים אישיים וחשבון בנק. לאחר הגשת התביעה יקבל הנפגע זימון לוועדה רפואית – וועדה של הביטוח הלאומי שתפקידה לקבוע על ידי בדיקה פיזית וריאיון את דרגת הנכות של הנפגע.

בהתאם לקביעת אוזי הנכות יקבע אם הנפגע יהיה זכאי לקבלת מענק חד פעמי, קצבה או כלל לא יהיה זכאי לתגמול.

כדאי תמיד להתייעץ עם עו"ד תאונות עבודה מוסמך כבר בתחילת התהליך – תביעה יכולה לקחת זמן רב ולהסתבך, וייעוץ וליווי של עורך דין מהרגע הראשון יכולות לקצר לכם את התהליך, ולשפר לכם את הסיכויים להצלחה בתביעה. לשיחת ייעוץ חינם עם עו"ד שרית גרטנר יצחק התקשרו עכשיו: 08-8679088

 

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות
ולתיאום פגישה
הזן פרטים ונחזור בהקדם

[dynamictext* your-subject "CF7_get_post_var key='title'"]


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *